Zakup, transport i aklimatyzacja ryb akwariowych

Chcielibyśmy Ci przekazać kilka rad na temat zakupu, transportu i aklimatyzacji ryb. Tutaj wiedza skondensowana a szczegółowy opis znajdziesz w artykułach na poniższe tematy.

Zakup

  1. Zanim wybierzesz się do sklepu, zrób listę ryb jakie chcesz kupić, zobacz jak najwięcej filmików z tymi rybami, abyś wiedział, jak powinny się zachowywać i jak wyglądać.
  2. Zwróć uwagę na to czy akwaria w sklepie są zadbane, dobrze napowietrzone (to ważne bo zazwyczaj pływa tam sporo ryb) i filtrowane.
  3. Wszystkie ryby, poza tymi, które naturalnie żyją na dnie, powinny pływać w toni wodnej, nie powinny być osowiałe.
  4. Ryba powinna pływać stabilnie, ruchem nie kołyszącym.
  5. Ryby nie powinny mieć żadnych ran na ciele. Płetwy powinny być rozłożone, bez zmatowień i ubytków.
  6. Powinny mieć żywe kolory odpowiednio dla danego gatunku.
  7. Oczy powinny być równej wielkości, bez zniekształceń i zmatowień.
  8. Na ciele ryby nie powinny występować nawet najmniejsze oznaki chorób, takie jak białe, wypukłe punkciki, wyglądające jak kaszka manna, czy też strzępki waty. Jeżeli chociaż jedna ryba w tym sklepie wykazuje takie objawy, idź do innego sklepu lub poczekaj aż sklep upora się z chorobą. Po wyleczeniu przez sklep choroby odczekaj ze dwa tygodnie i obserwuj czy choroba nie wróciła.

Szczegółowy opis znajdziesz w „Zakup ryb akwariowych„.

Transport ryb akwariowych

  1. Ryby transportujemy w specjalistycznych workach z zaokrąglonymi narożnikami. Każdy szanujący klientów sklep ma takie worki w ofercie.
  2. Powiedz sprzedawcy jak długo ryby będą transportowane. Kompetentny sprzedawca będzie potrafił je wtedy odpowiednio zapakować. Szczegółowy opis jak to powinno wyglądać znajdziesz w wyżej wspomnianym artykule.
  3. Zadbaj o to by utrzymać na odpowiednim poziomie temperaturę wody. Niebezpieczna jest zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura. Szczegóły w powyższym artykule.

Aklimatyzacja ryb akwariowych

  1. Kiedy przyjdziesz z rybami do domu, nie spiesz się, nie otwieraj od razu worka.
  2. Włóż zamknięty worek do akwarium.
  3. Po 10 minutach otwórz worek i delikatnie przelej wodę z rybami do czystego wiaderka i dolej odrobinę wody z akwarium.
  4. Kiedy minie 15 minut dolej znowu odrobinę wody z akwarium.
  5. Po kolejnych 15 minutach dolej kolejną, tym razem trochę większą ilość wody z akwarium.
  6. Jeżeli po 10-15 minutach ryby pływają w wiaderku a nie siedzą na dnie, możesz je delikatnie przenieść siatką do akwarium.
  7. Jeżeli jednak siedzą na dnie, dolej kolejną porcję wody i odczekaj kolejne 15 minut. Teraz woda z akwarium powinna już stanowić co najmniej 80% całej wody w wiaderku. Jeżeli podczas kolejnych dolewek wiaderko zrobiło się zbyt pełne to odlej jakimś czystym naczyniem (np. szklanką) trochę wody. Nigdy nie dopuść by w wiaderku był zbyt wysoki poziom wody, bo ryby mogą wyskoczyć. Cały czas obserwuj wiaderko.
  8. Przenieś delikatnie siatką ryby do akwarium. Pamiętaj nigdy nie wlewaj wody z wiaderka do akwarium.

Kwarantanna

Jeżeli masz specjalne akwarium do przeprowadzenia kwarantanny to jesteś jednym z niewielu akwarystów. Jednak trzeba tu nadmienić, że jest to dobra praktyka, która daje możliwość obserwacji ryb przed wpuszczeniem ich do zbiornika. Nie będę tutaj opisywał kwarantanny, właśnie ze względu na to, że niewielu akwarystów może sobie na to pozwolić. Mam jednak w planach napisanie takiego artykułu na blogu. Poszukaj. Może już jest.

🐠alerybka.pl🐠