Jak przygotować podłoże w akwarium.

Podłoże w akwarium to bardzo obszerny i skomplikowany temat. Jednak w tym artykule opiszę to najprościej jak to tylko możliwe. W końcu jest on przeznaczony dla początkującego akwarysty.

Jakie podłoże wybrać.

               Możliwości jest naprawdę dużo. Tym razem zaproponuję Ci najprostsze a zarazem najtańsze rozwiązanie. W dodatku dobór podłoża będzie dopasowany do zestawów ryb i roślin opisanych w „Zestawy ryb, roślin i podłoża na 100 litrowe akwarium początkującego akwarysty.”

               Jeżeli przeczytałeś powyższy artykuł to wiesz, że będzie Ci potrzebny żwirek o granulacji 3-4mm oraz piasek. Najlepszym wyborem będzie tutaj rzeczny żwirek. Moim zdaniem prezentuje się on najlepiej a jednocześnie jest bezpieczny dla ryb. Jak go rozpoznać?  To proste. Są to zaokrąglone malutkie kamyczki w różnych kolorach. Oczywiście nie mam tu na myśli sztucznie barwionych żwirków, ani też żwirków jednokolorowych. W jednej paczce znajdują się różnokolorowe kamyczki. Ich kolory jeszcze lepiej uwidaczniają się po włożeniu żwirku do wody. Jeżeli nie potraficie samodzielnie rozpoznać takiego żwirku, to niestety nie pozostaje Ci nic innego jak zaufać sprzedawcy i poprosić o taki właśnie żwir.

Ile będziesz potrzebował tego żwirku? Ponieważ warstwa nie jest równa na całym dnie, polecam bardzo fajny kalkulator. Wyliczysz tam nie tylko podłoże. Pamiętaj, że to co Ci wyjdzie w kalkulatorze to jest całość podłoża, a przecież nie będziesz miał na dnie tylko żwirku, ale jeszcze piasek.

Przy kupowaniu piasku zwróć uwagę na to by był to piasek kwarcowy. Ten piasek daje Ci gwarancję tego, że nie będzie zmieniał parametrów wody. Wbrew pozorom piasek też ma różne granulacje. Nie kupuj takiego drobniutkiego jak mąka. Z czasem się zbija w zwartą bryłę i może powodować różne problemy. Kolor zależy od Twojej fantazji. Możesz wybrać zarówno ten najpopularniejszy o kolorze… piaskowym, jak i biały.

Jak wypłukać żwirek do akwarium.

               Sposobów jest kilka. Można żwirek partiami umieszczać na sicie i płukać go tak długo aż poleci z niego czysta woda. Jednak moim zdaniem lepiej jest wsypać żwir do wiadra i płukać go w wiadrze. Na to są dwa sposoby. Pierwszy to taki, że wsypujemy żwir do wiaderka, nalewamy wodę a następnie mieszamy tak by się płukał. Następnie wodę zlewamy i czynność powtarzamy tak długo, aż woda po wymieszaniu będzie czysta. Drugi sposób: wstawiamy wiadro do wanny lub brodzika, a jeszcze lepiej robić to na zewnątrz, jeżeli mamy taką możliwość i postawić wiadro na gruncie, wsypujemy do niego żwir i wciskamy w niego wąż z lecącą z niego pod dość dużym ciśnieniem wodą. Tutaj również płuczemy tak długo aż woda w wiadrze będzie czysta.

Dwie ostatnie metody są dobre również do płukania piasku. Pamiętaj, że im lepiej wypłuczesz zarówno żwir jak i piasek tym mniej problemów będziesz miał przy starcie akwarium.

Jak uformować podłoże w akwarium opisałem we wspomnianym już na początku artykule.

Łukasz Filipowski
Łukasz Filipowski
Artykuły: 11
🐠alerybka.pl🐠