Zakup ryb akwariowych

Zakup ryb akwariowych to pierwszy moment w kontakcie z naszym przyszłym podopiecznym. Jest to ważny punkt na liście czynności związanych z tym hobby i zaliczanym do ogólnie pojętej profilaktyki zdrowotnej naszych ryb. Jest on bardzo trudny, szczególnie dla początkujących akwarystów, którzy z jednej strony nie mają jeszcze wystarczającej wiedzy, z drugiej zaś mają ogromną ochotę by jak najszybciej zasiedlić swój podwodny świat.

O tym, kiedy można wpuścić pierwsze ryby, napisałem już w „Dojrzewanie akwarium słodkowodnego”. Jeżeli jeszcze tego nie czytałeś to zrób to koniecznie teraz.

Jak kupować ryby? Wydawało by się: przecież nic prostszego. Wystarczy pójść do sklepu i kupić. Otóż niestety nie jest to takie proste. A więc przejdźmy do sedna.

Zanim wybierzesz się do sklepu proponuję zrobić listę zakupów. Jest ona bardzo ważna, ponieważ jeżeli jej nie zrobisz to kupisz takie ryby, które chwilowo Ci się podobają, ale niekoniecznie nadają się do Twojego akwarium oraz takie, które mogą sobie wzajemnie zagrażać.

Zrobienie takiej listy nie jest dla początkującego akwarysty takie proste jak mogłoby się wydawać. Trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki jak wielkość zbiornika, parametry wody oraz towarzystwo. Może to na początku tej przygody stwarzać nie lada wyzwanie. Dlatego przygotowałem dla początkujących zestawy ryb na początek. Możesz przeczytać o tym w „Zestawy ryb, roślin i podłoża na 100 litrowe akwarium początkującego akwarysty”. W przyszłości postaram się zrobić więcej takich zestawów na inne wielkości akwariów. Jednak, dopóki tego nie zrobię, możesz zwiększyć lub zmniejszyć obsadę, odpowiednio do wielkości swojego akwarium.

Masz już listę, wiesz jakie ryby akwariowe chcesz kupić? Teraz poszukaj w necie jak najwięcej zdjęć i filmików z  każdą z tych ryb. Kiedy to zrobisz, będzie Ci łatwiej w sklepie zauważyć nieprawidłowości w ich budowie lub objawy choroby.

Ufff nadszedł wreszcie ten upragniony dzień, kiedy możesz iść do sklepu kupić pierwsze ryby do Twojego akwarium.

Zarezerwuj sobie na to odpowiednią ilość czasu. Nie spiesz się z zakupem. Najpierw sprawdź wszystkie akwaria. Zwróć uwagę na to czy są czyste i zadbane. Powinny być dobrze napowietrzane i filtracja powinna być na odpowiednim poziomie. Jeżeli wszystkie ryby w akwarium pływają pod powierzchnią i wyglądają jakby chciały pobrać powietrze, to znaczy, że akwarium nie jest wystarczająco napowietrzone. Jeżeli na powierzchni utrzymuje się piana, to albo jest zbyt słaba filtracja, albo do wody dodane są lekarstwa. Zarówno brak tlenu, jak i brudna woda powodują stres u ryb, a ten jest jedną z głównych przyczyn chorób ryb. Natomiast lekarstwo w wodzie, na obecność którego wskazuje również nienaturalny kolor wody (np. zielony, niebieski) jest dowodem na to, że ryby są w trakcie leczenia i nie powinny trafić do Twojego akwarium.

Następnym krokiem jest dokładne przyjrzenie się rybom. Wszystkie ryby, poza tymi, które naturalnie żyją na dnie, powinny pływać w toni wodnej, nie powinny być osowiałe ani chować się po kontach. Ryba powinna pływać stabilnie, ruchem nie kołyszącym a jej płetwy powinny być zdrowe, rozłożone, bez ubytków, narośli czy też zmatowień. Ciało ryby powinno być również bez ran, wybroczyn czy też guzków. Na ich ciałach nie powinny występować nawet najmniejsze oznaki chorób, takie jak białe, wypukłe punkciki, wyglądające jak kaszka manna, czy też strzępki waty. Łuski powinny być przylegające, nie nastroszone. Na ich powierzchni nie powinno być pęcherzyków powietrza. Jeżeli chociaż jedna ryba w tym sklepie wykazuje takie objawy, idź do innego sklepu lub poczekaj aż sklep upora się z chorobą. Po wyleczeniu przez sklep choroby odczekaj ze dwa tygodnie i obserwuj czy choroba nie wróciła. Oczy ryby powinny być równej wielkości, bez zmatowień a ich kształt powinien być regularny.

Jeżeli na którejkolwiek rybie w danym sklepie występują podane wyżej objawy, nie kupuj tam ryb. Idź do innego sklepu.

W tym momencie pewnie zdałeś sobie sprawę z tego jak ważnym etapem w procesie zakupu jest oglądanie zdjęć i filmików. Przynajmniej taką mam nadzieję.

Zakup ryb może się wydawać długim i skomplikowanym procesem, ale przecież masz sporo czasu na przygotowanie się do zakupu w czasie, gdy Twoje akwarium dojrzewa. Warto się do tego przyłożyć. Przecież nie chcesz, żeby zaraz na początku przygody spotkały Cię niepowodzenia i choroby, z którymi jako początkujący akwarysta, masz małe szanse sobie poradzić.

Jeżeli masz jakiegoś doświadczonego akwarystę wśród swoich znajomych, czy też rodziny, to bardzo dobrym pomysłem będzie poprosić go o pomoc podczas tej pierwszej wyprawy do sklepu. Nie zwalnia Cię to jednak z wykonania wyżej opisanych czynności.

Warto jeszcze tutaj wspomnieć, że najbezpieczniejszą formą zakupu jest kupowanie ryb prosto od profesjonalnego hodowcy. Powodów jest wiele i nie chcę tutaj zbyt przedłużać, ale jednym z nich jest to, że ryby nie wędrowały jeszcze od hodowcy do hurtowni i z hurtowni do sklepu. Oczywiste jest w takim wypadku, że jest mniejsze ryzyko złapania chorób.

Jeszcze jedna rada na koniec. Uprzedź wszystkich, którzy mogli by wpaść na pomysł kupowania Ci ryb lub czegokolwiek do akwarium w prezencie, że jak będą mieli taki zamiar, żeby to z tobą uzgadniali. Wytłumacz dlaczego, żeby się nie obrazili. Kiedy będą chcieli kupić Ci jakąś rybkę, to najlepszym wyjściem będzie wybranie się na zakupy wspólnie.

Łukasz Filipowski
Łukasz Filipowski
Artykuły: 11
🐠alerybka.pl🐠