Sadzenie roślin w akwarium i napełnianie akwarium wodą.

               Rośliny w akwarium pełnią bardzo ważną rolę i wbrew temu co myślą niektórzy początkujący akwaryści nie są tylko ozdobą. Bez roślin o wiele trudniej jest uzyskać równowagę biologiczną w akwarium. Przyczyniają się one do oczyszczania wody ze środków przemiany materii, natleniają wodę i pobierają dwutlenek węgla. Ponadto dają schronienie i zwiększają poczucie bezpieczeństwa ryb. Są również dla niektórych gatunków pokarmem. Zwiększają szansę na rozmnożenie a także hamują rozwój glonów. Tak naprawdę trudno jest przecenić ich rolę w tak małym a jednocześnie złożonym ekosystemie, jakim jest akwarium.

Sprzęt do sadzenie i uprawy roślin w akwarium.

               Czy do sadzenia roślin w akwarium niezbędny jest jakiś sprzęt? Nie. Nie jest niezbędny, jednak znacząco ułatwia zarówno sadzenie jak i późniejszą pielęgnację roślin. Dzisiaj na rynku jest ogromny wybór. Ja tutaj nie będę szczegółowo opisywał każdego przydatnego narzędzia, ponieważ nie jest to celem tego artykułu. Pozwolę sobie tylko wymienić niektóre z nich. Do sadzenia są przydatne między innymi: nożyczki, pęseta czy też pinceta, szpachelka do kształtowania podłoża, różnego rodzaju podstawki do mocowania mchów, nici, żyłki a nawet specjalne kleje oraz uchwyty do roślin. Jak widzisz sporo tego a i tak pewnie o niejednym zapomniałem. Jednakże nie przerażaj się. Te wszystkie przedmioty możesz kupić, jednak nie musisz. Przy odrobinie pomysłowości i sprytu poradzisz sobie i bez nich.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin do akwarium.

               Zakup roślin to jeden z kluczowych etapów, który przyczyni się do naszego zwycięstwa lub porażki. Początkujący akwarysta idąc do sklepu po roślinki jest narażony na trudność wyboru nie tylko ze względu na mnogość gatunków. Te same gatunki mogą też być sprzedawane w różnej formie. Można kupić rośliny uprawiane in vitro, submersyjnie lub emersyjnie. Czym one się różnią? To istny labirynt dla kogoś kto dopiero zaczyna swoją przygodę. Postaram się to po krótce wyjaśnić i doradzić Ci jakie rośliny na początek wybrać.

Rośliny in vitro.

               Te rośliny w sprzedaży pojawiły się stosunkowo niedawno. Uprawa in vitro oznacza uprawę w szkle. Odbywa się ona zwykle w laboratoriach w sterylnych warunkach. Każdy gatunek jest uprawiany w osobnym pojemniczku i tak jest sprzedawany. Jako pożywkę stosuje się specjalne żele, półżele lub substancje płynne, zawierające niezbędne do życia dla danego gatunku substancje odżywcze. Rośliny te z jednej strony są świetne ze względu na to, że nie zawierają glonów i są silne, ponieważ są dobrze odżywione. Z drugiej strony dla początkującego akwarysty mogą stwarzać pewne problemy. Jednym z nich jest to, że są bardziej wrażliwe na popełnione błędy niż inne rodzaje roślin. Gdybyś jednak się skusił na takie rośliny, to pamiętaj by przed włożeniem ich do akwarium, dobrze je wypłukać w wodzie o temperaturze pokojowej. Uchroni to Cię przed przenawożeniem akwarium na starcie, a co za tym idzie rozwojem glonów.  W sklepie rozpoznasz je właśnie po tym, że sprzedawane są w małych pojemniczkach no i są małe.

Rośliny emersyjne.

               Rośliny emersyjne to rośliny uprawiane nad wodą. W praktyce wygląda to przeważnie tak, że w wodzie zanurzone są tylko ich korzenie a w pomieszczeniu czy też zbiorniku, w którym są uprawiane, utrzymywana jest wysoka wilgotność powietrza. Niewielu początkujących akwarystów zdaje sobie sprawę z tego, że właśnie w ten sposób jest uprawiana większość roślin dostępnych w handlu, a ma to swoje konsekwencje. Jakie są zalety uprawianych w ten sposób roślin? Pomijając zalety dla plantatorów i sprzedawców, jedną zaletą tych roślin akwariowych jest to, że pozbawione są glonów, drugą natomiast to, że nie przyniesiemy do swojego zbiornika żadnych patogenów. Chyba, że w sklepie te roślinki już są w zarybionych zbiornikach. Wtedy obie zalety, że tak powiem … znikają. Rośliny emersyjne, zazwyczaj są w bardzo dobrej kondycji. Mają piękne, żywe kolory. Kupując taką roślinę musimy zdawać sobie sprawę z tego, że po wsadzeniu do wody większość z nich straci liście, a te które wyrosną mogą wyglądać zupełnie inaczej. W efekcie będziemy mieli zupełnie inaczej wyglądającą roślinę niż ta, którą kupiliśmy. Z powodu zmiany środowiska na wodne również aklimatyzacja przebiega dłużej i jest większe ryzyko, że roślinka się nie przyjmie. Pytaj w sklepie czy roślina pochodzi z uprawy emersyjnej i jeżeli tak, to jak będzie wyglądała w wersji submersyjnej.

Rośliny submersyjne.

               W przeciwieństwie do poprzednich, rośliny submersyjne to rośliny rosnące pod wodą. Te rośliny dość trudno zdobyć w handlu, choć jest to możliwe. Najczęściej pozyskuje się je od innych akwarystów. Ich zalety wydają się oczywiste. Ponieważ dotychczas rosły po wodą to po posadzeniu w Twoim zbiorniku nie zmienią wyglądu a i ich aklimatyzacja przebiega łatwo. Niestety istnieje ryzyko przyniesienia razem z nimi glonów lub innych patogenów. Dlatego oglądaj je dokładnie, czy nie mają na sobie glonów. Przed włożeniem do zbiornika namocz je w środku odkażającym najlepiej przez całą dobę. Jako środek możesz zastosować nadmanganian potasu inaczej zwany kalią. Można go kupić w aptece. Takie odkażenie roślin nie daje stuprocentowej pewności, jednak znacząco zmniejsza ryzyko zakażenia akwarium.

Jakie rośliny akwariowe wybrać.

               Nie będę tutaj polecał szczególnych gatunków, ponieważ zrobiłem to już w artykule „Zestawy ryb, roślin i podłoża na 100 litrowe akwarium początkującego akwarysty”. Jako początkujący akwarysta, jeżeli masz taką możliwość wybierz rośliny submersyjne. Pamiętaj tylko o stosowaniu się do podanych powyżej zaleceń. Jeżeli nie uda Ci się zdobyć takich roślin, wybierz emersyjne. Kiedy zaczną tracić liście nie wpadaj w panikę i nie wyrzucaj rośliny. Obcinaj martwe liście i daj jej trochę czasu na aklimatyzację. Nawet jeżeli straci wszystkie liście i nie wypuści żadnego nowego, to nadal jest spora szansa na to, że jednak odżyje. Możesz też kupić sobie jedną roślinkę in vitro, żeby zdobyć doświadczenie i wyrobić sobie swoje zdanie na ich temat. Niezależnie od tego jaki to rodzaj roślin, zwracaj uwagę na to, by były one w dobrej kondycji (ładne, naturalne kolory, nieuszkodzone, bez plam i nadgnić) i bez glonów.

Jak sadzić rośliny akwariowe.

               Hura!!! Masz już rośliny w domu. No ale co dalej? Przygotuj, nasyp do akwarium i uformuj podłoże. Kształtowanie podłoża przeprowadź zgodnie z wybraną przez siebie aranżacją. Tą czynność jak i wybranie aranżacji ułatwi Ci wspomniany powyżej artykuł. Jak przygotować podłoże możesz się dowiedzieć z artykułu „Jak przygotować podłoże w akwarium”.

               Po ukształtowaniu podłoża nalej ok 15cm wody ponad powierzchnię podłoża. Połóż talerzyk na dno i wodę lej na ten talerzyk. Unikniesz w ten sposób wzburzenia podłoża. Woda powinna być o temperaturze pokojowej.

               Po nalaniu wody czas przystąpić do sadzenia roślin. Jeżeli sadzone przez Ciebie rośliny mają długie korzenie, to możesz je przyciąć. Lepiej je przyciąć niż mają się podwijać i łamać podczas sadzenia. Pozostaw korzenie o długości ok. 4cm. Nie martw się. Przycięcie spowoduje wręcz szybsze ukorzenianie. Rośliny korzeniowe sadzimy tak by całe korzenie były przykryte podłożem, natomiast serce rośliny, a więc to miejsce, z którego wyrastają liście było odkryte. Staraj się by jak najmniej uszkodzić korzenie przysadzeniu i by nie były podwinięte do góry. Rośliny łodygowe staraj się włożyć w podłoże jak najgłębiej. Można je sadzić pojedynczo lub w pęczkach po kilka sztuk. Pęczki mogą być na dole spięte np. gumka recepturką. Do sadzenia najlepiej użyć pensety. Rośliny, które mocuje się do różnych przedmiotów (np. korzenie, skały, specjalne podkładki), można mocować za pomocą żyłki, specjalnych nici lub kleju. Do roślin takich należą między innymi Microzoria, Anubiasy czy też mchy.

               Kiedy posadzisz rośliny, dolej resztę wody, zamontuj filtry, grzałki i oświetlenie. Uruchom wszystko. Oświetlenie przez pierwsze dwa dni włączaj na pięć godzin, następnie wydłużaj czas oświetlenia codziennie o 15min. aż dojdziesz do co najmniej 10 godzin na dobę. Najlepiej zaopatrzyć się w zegar sterujący. Akwarium powinno być oświetlone w stałych godzinach. Filtry i grzałki powinny pracować przez całą dobę.

               Tym sposobem masz urządzone akwarium. Prawda, że świetna zabawa i wielka satysfakcja? Wiem, nie ma jeszcze ryb, ale nie spiesz się z ich wpuszczaniem. Poczekaj aż akwarium się ustabilizuje i ustali się w nim równowaga biologiczna. Pierwsze ryby można wpuszczać, kiedy w wodzie nie będzie już azotynów (NO2) ale to już zupełnie odrębny temat.

Łukasz Filipowski
Łukasz Filipowski
Artykuły: 11

Dodaj komentarz

🐠alerybka.pl🐠